TDP-Ontrack varuje před nepromyšleným používáním velkokapacitních pevných disků

Společnost TDP-Ontrack doporučuje uživatelům osobních počítačů, kteří se rozhodli pro instalaci pevného disku s kapacitou stovek gigabajtů, rozdělit jej na několik samostatných oddílů. Stále větší kapacita pevných disků totiž klade daleko vyšší nároky na záchranu dat a neúměrně ji zdražuje.

„Mnozí uživatelé si často vůbec neuvědomí, že kapacita disku jejich osobního počítače až mnohonásobně převyšuje jejich běžné potřeby,“ poznamenává Ing. Václav Šamša, ředitel společnosti TDP-Ontrack. „Na používání vysokokapacitního disku však není nic špatného v okamžiku, kdy jej rozdělíme na několik oddílů. Zkušenosti ukazují, že optimálním řešením jsou minimálně tři oddíly – na jednom může být operační systém, na druhém důležitá data a na třetím třeba pracovní data, hry a další zábava.“

Z hlediska bezpečnosti dat však stále platí, že i v případě rozdělení pevného disku na několik oddílů je třeba myslet na průběžné zálohování. Umístění důležitých dat do samostatného oddílu zálohování zjednoduší a urychlí. Navíc uživatel zjistí, jak malý objem tato data mají v poměru ke všemu ostatnímu na disku a že mu třeba stačí DVD nebo USB flash paměť.

„Nechceme uživatele od nákupu vysokokapacitních disků odrazovat, ale v rámci naší snahy o osvětu jsme se rozhodli na tento možný problém upozornit,“ dodává Václav Šamša. „V případě, že k tomu uživatel přistoupí zodpovědně, je větší kapacita disku naopak výhodou – umožňuje totiž definovat oddělené oblasti s dostatečnou rezervou a umístění důležitých dat do samostatného oddílu podstatně zvyšuje šanci na záchranu v případě selhání nebo poškození disku. Vzhledem k práci jen s relativně malou oblastí je i cena záchrany dat o hodně nižší.“

Pražská laboratoř společnosti TDP-Ontrack poskytuje služby klientům z celé České republiky a Slovenska a zpracovává i některé zakázky přijaté dalšími zahraničními pobočkami Ontrack. Kromě dvou ultračistých komor je vybavena deseti poloautomatickými pracovišti, stereoskopickým mikroskopem pro práci s miniaturními hardwarovými komponenty a identifikaci poruch, rychlým logickým analyzátorem a řadou unikátních softwarových utilit. Toto pracoviště je součástí celosvětové sítě laboratoří Ontrack a probíhá zde naprostá většina všech prováděných zásahů s výjimkou vybraných softwarových záchran, které jsou realizovány prostřednictvím vzdáleného přístupu nebo za pomoci příslušného odborníka z jiné světové laboratoře.

TDP-Ontrack v současné době provádí v průměru 9 úspěšných záchran denně a počet přijatých zakázek neustále roste. Dlouhodobá úspěšnost překračuje 90 %, mezi médii, z nichž se data zachraňují nejčastěji, dominují disky a disková pole. V poslední době rychle přibývá i záchran dat z paměťových karet využívaných v PDA, mobilních telefonech a digitálních fotoaparátech i některých dalších médií.

Stáhnout ve formátu PDF