Statistiky ukazují, že disky SATA zaručují vyšší výkon a v mnoha případech jsou výhodnější

Statistiky společnosti TDP-Ontrack, která je českou a slovenskou pobočkou vedoucí světové firmy v oblasti záchrany dat – Kroll Ontrack, stejně jako srovnatelné údaje z celého oboru z řady zemí celého světa týkající se příčin ztráty dat, se mohou stát dobrým vodítkem pro pořízení nového úložiště. Pokud jde o nejpoužívanější média – pevné disky, rozhodně nejvyšší spolehlivosti dosahují disková pole s některým z možných způsobů redundance. Disková pole ale nejsou nejlevnější záležitostí, takže je třeba vždy dobře zvážit potřebnou kapacitu úložiště i typ disků, které jsou k dispozici. O cenově dostupných discích postavených na technologii SATA navíc koluje řada nepřesných informací, které mohou vyvolat pochybnosti, jestli o jejich využití vůbec uvažovat.

„Pravdou je, že konstrukce SCSI disků je robustnější a že pro uložení dat se zpravidla nevyužívá oblast blízko středu disku, kde je rychlost čtení dat nejnižší,“ říká Ing. Ondřej Nadrchal, specialista na záchranu dat společnosti TDP-Ontrack. „Pokud ovšem diskové pole provozujete ve vhodných podmínkách bez vypínání a zapínání, dosáhnete při použití SATA disků srovnatelné životnosti a mnohem vyššího výkonu než u SCSI varianty. Abyste se vyhnuli problémům s nižší rychlostí práce „na konci disku“, doporučujeme jednoduché a účinné řešení – cena SATA disků je natolik výhodná, že není problém přibližně 15 procent celkové kapacity pole ve středu „obětovat“ a serverům je vůbec nezpřístupnit. To lze snadno zajistit pomocí funkce, která pole rozděluje na části viditelné pro operační systém serveru (serverů) jako disky.“

Odborníci společnosti TDP-Ontrack jsou v rámci osvěty v oblasti záchrany dat a prevence případných ztrát připraveni poskytnout vážným zájemcům konzultace týkající se optimálního řešení či konfigurace chystaného úložiště dat či rekonstrukce diskového pole.

Pražská laboratoř společnosti TDP-Ontrack, která provádí až 18 záchran denně (tento počet narůstá v době extrémních veder, povodní apod.) a dosahuje úspěšnosti přes 90 %, poskytuje služby klientům z celé České republiky a Slovenska a zpracovává i některé zakázky přijaté dalšími zahraničními pobočkami Ontrack. Kromě dvou ultračistých komor je vybavena deseti poloautomatickými pracovišti, stereoskopickým mikroskopem pro práci s miniaturními hardwarovými komponenty a identifikaci poruch, rychlým logickým analyzátorem a řadou unikátních softwarových utilit. Toto pracoviště je součástí celosvětové sítě laboratoří Ontrack a probíhá zde naprostá většina všech prováděných zásahů s výjimkou vybraných softwarových záchran, které jsou realizovány prostřednictvím vzdáleného přístupu nebo za pomoci příslušného odborníka z jiné světové laboratoře.

Stáhnout ve formátu PDF