Vojtěch Kavan

1. díl | 2. díl

Pana Vojtěcha Kavana známe od 6. června 2000, kdy nám zadal první zakázku na záchranu dat. Podnikal tehdy pod jménem Vojtěch Kavan Visual Art jako fyzická osoba nezapsaná do obchodního rejstříku – IČO 67964419. Naše spolupráce se velice rychle rozrostla a již v roce 2000 se stal naším největším zákazníkem. Dokonce jsme kvůli němu prodloužili provozní dobu do 18:30, aby mohl přijímat zakázky do 18:00 a stihl k nám ještě přijet. Někdy přivezl i 5–7 disků, jeho internetová reklama byla velmi úspěšná. Je pravda, že již tehdy jsme věděli, že na svém webu tvrdí, že má na trhu výjimečné postavení a že disponuje „jedinou laboratoří svého druhu v ČR“ a že to není pravda, že její jedinečnost spočívá zejména v tom, že neexistuje. Neuvědomovali jsme si obrovské nebezpečí skryté v takovém bezskrupulózním lhaní a brali jsme to tak, že propaguje vlastně naši laboratoř, ve které se záchrany dělají.

Pan Kavan se vždy velmi živě zajímal o to, jak záchrany děláme, a po nějaké době začal jednodušší a postupně i složitější případy dělat sám.

Občas se stalo, že přišel zákazník, který byl u p. Kavana, a rozhodl se zakázku dát nám. Ve většině případů v discích zákazníků chyběly některé díly, které si pan Kavan bez jejich vědomí ponechal.

Zlom a probuzení do reality nastalo ve chvíli, kdy jedna zákaznice přinesla windows disk a podle jejího popisu závady mělo jít o relativně jednoduchý zásah. K našemu překvapení ale byly důležité oblasti partition přepsány nesmyslnými daty. Zápis do nesprávné oblasti disku se občas stane, ale rozhodně ne takto zcela přesně. Kolega, který zakázku dělal, tu paní důkladně vyzpovídal a zjistil, že jediná neobvyklá věc bylo to, že disk byl předtím u p. Kavana. Ten ji ovšem řekl takovou cenu, že si ho vzala a hledala někoho jiného. Rovněž nám řekla, že když si pro disk přišla, tak jí p. Kavan sdělil, že se na něm ještě pracuje a že jí ho dá cca za hodinu. V tu chvíli si kolega spojil dohromady díly ukradené z disků jiných zákazníků a to, že nemělo žádnou logiku, aby disk byl „v laboratoři ještě hodinu“ než tu, že tuto hodinu potřeboval pan Kavan na uložení důležitých dat z disku a jejich nahrazení „smetím“. V rozčilení zvedl telefon, zavolal p. Kavanovi a pohrozil mu vyšetřováním jasného případu. Tehdy ještě v panu Kavanovi přece jen zůstalo trochu slušnosti nebo strachu z postihu a chybějící data nás nechal stáhnout z FTP serveru! Disk jsme pak už snadno zachránili, ale byli jsme úplně zděšeni – jak vůbec mohl něco takového
udělat?

To jsme ovšem netušili, že se s podobnými případy budeme setkávat stále častěji, až se to vlastně stane tak běžnou praxí, že když nám někdo zavolá a řekne, že byl u Kavana, sevřou se nám v obavách útroby a řekneme, že to dost možná nepůjde. Oni to vlastně Ti zákazníci věděli předem, protože když jim pan Kavan zničený nebo vykradený disk předával, vždy je nezapomněl informovat, že ostatní firmy a zejména TDP jsou zcela neschopné a pan Kavan si je jist, že nic takového nedokážou.

Spojili jsme se s dalšími firmami, které se setkávaly se stejnými případy, ale stále jsme nevěděli, jak ochránit další a další oběti, které uvěřily webu pana Kavana a informacím typu „děláme záchranu dat již 16 let“ (pan Kavan začal ve svých 14-ti letech, to je hezké :-)), jsme jediná laboratoř v ČR, ostatní dělají záchrany u nás, nebo záchrana dat za 100 Kč...

Totiž stejně jako ona první paní, i další poškození zákazníci se chovali lhostejně k možnosti, že něco takového udělá pan Kavan znovu někomu jinému, a odmítali podat trestní oznámení.

Historie p. Kavana jako podnikatele – fyzické osoby dočasně skončila v září 2004, kdy zahájil činnost společnosti DataRecovery s.r.o. v reakci na naše spojení se světovou jedničkou a pojmenování TDP-Ontrack Data Recovery. Shoda jmen a nepřípustně obecné jméno (pojmenovat firmu Data Recovery je asi stejné, jako se jmenovat Pekárna, Autoservis nebo Elektrárna – snad se úředníci obchodního soudu nechali jen zmást použitím anglického jazyka) byla jasným cílem vhodným pro internetovou reklamu. Tady totiž pan Kavan dělá i takové věci, že do svých inzerátů vkládá klíčové slovo TDP, takže když nebohý zákazník hledá nás například na portálu Centrum, zobrazí se mu inzerát obsahující TDP a DATA RECOVERY, ovšem na adrese a s tel. číslem pana Kavana. Není to sice zrovna laboratoř, ale rozhodně jsou jiné věci, ve kterých pana Kavan na trhu vyniká.

Přečti si druhý díl – Data Recovery